Şişli’de dansçı Dilara Gül’ün scooter kazasında vefatına ait dava

İstanbul Şişli’de geçen ay yaşanan olayda, elektrikli scooter kullanan 23 yaşındaki dansçı Dilara Gül, araba çarpması sonucu feci formda hayatını kaybetmişti. Gül’ün vefatına ait davanın birinci duruşması İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya tutuklu sanık Hakan Akçelik, maktul Dilara Gül’ün babası Arif Gül ve annesi Sevinç Gül ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada savunma yapan sanık Akçelik, “Gül’ün vefatı nedeniyle ailesinin acısını paylaştığını, olay nedeniyle çok üzgün ve pişman olduğunu “söyledi.

Olay günü kendi şeridinde ilerlediğini ve sokak aydınlatması olmadığını belirten Akçelik, “Kendi şeridimde ilerlerken bir anda çarptığımı fark ettim. Vefat eden kardeşimin üzerindeki kıyafetler koyu renkliydi. Onun öncesinde kendisini hiçbir biçimde görmedim. Çarptıktan sonra frene bastım. Çabucak yanına gittim. Kaçmadım. Alkol, uyuşturucu kullanmıyorum. Kendisini hastaneye götürmek istedim lakin olay yerindekiler ambulans çağırdıklarını söylediler” sözlerini kullandı.

Sanığın avukatı Erhan Oğuz Düzcü, müvekkilinin olayda bir kusuru olmadığını, makul sürat hudutları içinde araç kullandığını söyleyerek, trafik ışıkları araçlar için kırmızı yanmadan maktulün etrafına bakmayarak yasak olmasına karşın sol şeride geçtiğini anlattı.

Gül’ün ailesi sanıktan şikayetçi olurken, avukatları Vahit Kuzu ise sanığın avukatının olayı ajite ettiğini, arabanın süratli kullanıldığının görgü şahitlerinin tabiriyle ortaya çıkacağını belirtti.

Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, şahitlerin dinlenilmesi için duruşmayı 24 Ağustos’a erteledi.

AİLEDEN ‘SCOOTER YASAKLANMALI’ ÇAĞRISI

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan maktulün babası Arif Gül, sanığın savunmasında kızını görmediğini söylediğini belirterek, “Kendini aklayabilecek şeyler söyledi. İmgeler, şahitler, tutanaklar var. Olağan davamıza geçtiğimiz vakit hepsi ortaya çıkacak. Beklentimiz adaletin yerini bulması” diye konuştu.

Kızının olaydan evvel de skuter kullandığını anlatan baba, “Başına ufak tefek şeyler gelmişti. Büyük trafik kazası olmadı.” dedi.

Davanın devam etmesini ve sanığın en yüksek cezayı almasını istediğini söyleyen anne Sevinç Gül ise skuterlarla ilgili düzenlemelerin kâfi olmadığını belirterek, “Kaldırılmalı, yasaklanmalı, acılar yaşanmamalı.” tabirini kullandı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Hakan Akçelik’in 11 Temmuz gecesi sevk ve yönetimindeki araçla Halaskargazi Caddesi üzerinden Mecidiyeköy’e seyir halindeyken ışıklarda martı-skuter şoförü Dilara Gül’e suratını azaltmayarak çarptığı anlatılıyor.

Yaralanan Gül’ün kaldırıldığı hastanede vefat ettiği belirtilen iddianamede, kaza tespit tutanağına nazaran Akçelik’in kavşakta suratını azaltmadığı, maktul Gül’ün ise skuter kullanma kurallarını ihlal ettiği kaydediliyor.

İddianamede, sanığın, “taksirle vefata neden olmak” cürmünden 2 yıldan 6 yıla kadar mahpusu isteniyor.