SKT ile TETT farkı nedir? SKT ile TETT ne manaya gelir?

Gıdaların üzerindeki etiket bilgilerinden besin ile ilgili birçok şey öğrenebilmenin mümkün. “Bu bilgilerden biri besinin ‘son tüketim tarihi’ oburu ise ‘tavsiye edilen tüketim tarihi’. Bu iki tarih birbirinden farklıdır. Ama, ortalarındaki farkı ne yazık ki birçok insan bilmemekte ve bunun sonucunda binlerce ton besin çöpe gitmektedir.

SKT NE DEMEK?

SKT son kullanma tarihi manasına gelir. Son tüketim tarihi (STK) de birebir manası taşımaktadır.

Türk Besin Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’ndeki tarifine nazaran STT(SKT), “mikrobiyal açıdan kolay bozulabilen ve kısa bir müddet sonra insan sıhhati açısından tehlike teşkil etmesi olası besinlerin tüketilebileceği son tarihi gösterir” biçiminde söz ediliyor. STT etiketleme biçimi genel olarak riskli besinlerde bulunur. Bu besinlerden kimileri süt ve süt eserleri, et ve et eserleri ve yumurta üzere besinlerdir. STT dolan besinler insan sıhhatini tehlikeye attığından ötürü tüketilmemelidir.

TETT NE DEMEK?

TETT tavsiye edilen tüketim tarihi manasına gelir.

TETT, Türk Besin Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’ne nazaran, uygun formda koruma edilmesi durumunda besinin kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarihtir. Etikette belirtilen TETT gününe kadar besin, kalitesini en düzgün formda koruma edebilmektedir. Ancak bu tarihten sonra besinin kalitesi ve besin bedeli azalmaya başlayabilir. Bilhassa bakliyat, çay, şeker üzere raf ömrü daha uzun olan besinlerin etiketinde TETT yer almaktadır. 

SKT İLE TETT FARKI NEDİR? 

Mutfak Eserleri ve Margarin Sanayicileri Derneği Lideri besin mühendisi Ebru Akdağ, ambalajlı besinlerin üzerinde yazan son tüketim tarihi ile tavsiye edilen tüketim tarihi ortasındaki fark gerçek bilinmediği için besin israfı artırdığına işaret etti. Akdağ,

“Çoğu tüketici bunu bilmiyor. O yüzden de besin israfına neden oluyoruz. Son tüketim tarihi gelen bir eser o saatten sonra bir sefer tüketilmeyecek net. Hayvansal eserlerde bu vardır, zira o saatten sonra sıhhat riski oluşturur. Fakat tavsiye edilen tüketim tarihi öteki bir şey. O o besinin duyusal özelliklerinin, tadının en hoş olduğu periyottur. Fakat o geçtikten sonra siz hakikat biçimde koruma ettiyseniz alır bakarsınız, ekseriyetle kuru eserlerde vardır bu mesela. Tavsiye edilen tüketim tarihi geçtikten sonra da eserde bir sorun gözlemlemiyorsanız kullanabilirsiniz. O çöp değildir. Bunu unutmamak gerekir” dedi.