Son dakika! Son 6 ayın en yüksek düzeyinde: Dolar 16 lirayı aştı

Döviz kurlarındaki yükseliş sürat kesmeden devam ediyor. Rekor kıran Dolar/TL 10 günlük yükselişin akabinde an prestijiyle 16′ TL’yi geçti. 24 Şubat’ta Döviz Endeksli Mevduat’a 1 milyon TL yatıran bir banka müşterisi, bugün 3 aylık vadesinin sonunda yaklaşık 1 milyon 161 bin TL geri alacak. Müşteriye ödenen 161 bin TL’nin 35 bin TL’si banka, 126 bin TL’si devlet tarafından karşılanacak.

AVRUPA’NIN FAİZ ARTIŞI AÇIKLAMASI TESİRLİ OLDU

Euro ise 17,10 liraya yükseldi. Euro’daki hareketlilikte, Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde’ın faiz artışı açıklaması tesirli oldu.

MERKEZ BANKASI’NIN REZERVLERİ ERİYOR

TCMB’nin mevcut döviz siyasetini sürdürebilmek için her gün daha fazla dövize muhtaçlık duymasına rağmen rezervlerinin erimeye devam etmesi piyasanın kamu denetimli olarak tanımladığı kur siyasetindeki sürdürülebilirliğin sorgulanmasının ana nedeni. TCMB’nin swap hariç rezervleri de eksi 52 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

TL BU AY YÜZDE 8 BEDEL KAYBETTİ

TL, dolar karşısında ay başından beri yaklaşık yüzde 8 bedel kaybı yaşadı. TL’deki kıymet kaybının devamına kamunun müsaade verip vermeyeceği piyasalardaki ana gündem unsuru pozisyonunda.

Dolar/TL bu ayın birinci günlerine kadar 14.5-15 ortasında iki ay boyunca yatay bir seyir izlemişti.

TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40’ını ve döviz endeksli mevduat uygulamasının döviz kısmını rezervlerine katsa da bankanın rezervleri birebir oranda artmıyor. Ortadaki fark kurda hükümetin tarifiyle “istikrar” için kullanılıyor. TCMB resmi olarak kurdaki müdahalelerini kabul etmezken hareketleri dalgalı kur rejimi olarak nitelendiriyor.

16’NIN ÇABUCAK ALTINDA BAŞLAMIŞTI

Dolar/TL haftanın birinci süreç gününe 16’nın çabucak altında başladı. Kur bu sabah saat 08.55’te 15.97/15.98 düzeyinde başlamıştı.

Euro/dolar kuru 20 Aralık 2021’de dövize endeksli mevduatın açıklanmasından sonra 19,68 düzeyinden aşağı inmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.