Tabandan dönen Bitcoin 2 ayın tepesinde

ABD Merkez Bankası’dan faiz artırımlarında gevşeme sinyali verebileceği beklentisiyle 24.423 doları görerek Bitcoin son iki ayın tepesine tırmandı.

Dünya piyasalarındaki gelişmelerle birlikte kripto paralarda toparlanma hızlandı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sert faiz artırımlarına yönelik beklentilerin hafifletilmesiyle geçen haftadan itibaren tarafını üst çeviren kripto paralar, bu hafta da yükselişini sürdürdü. Dünyanın en büyük kripto parası yükselişe geçerken piyasa bedeli de 492 milyar dolara ulaştı.

ETHEREUM DA ARTIYOR

Böylece Bitcoin 13 Haziran’dan bu yana birinci defa 25 bin dolarlık kritik seviyeyi aşmış oldu. Bitcoin dün 24 bin 423 dolara kadar çıkarken, gün içinde, 23 bin 600 dolar civarında dengelendi. İkinci büyük kripto para olan Ethereum da dün bin 956 dolar düzeyine kadar çıktı. Daha sonra Ethereum bin 870 düzeylerinden süreç gördü.

Uzmanlara nazaran, Fed’in para siyasetinde daha gevşek adımlar atabileceğine yönelik beklentilerin öne çıkmaya başlaması risk iştahını artırdı. Böylelikle kripto para piyasaları canlandı.  Geçen hafta çarşamba ABD’de temmuz ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.5 olduğu açıklandı. Bu oran yüzde 8.7’lik piyasa beklentisinin altında kaldı. Bu durum Fed’in eylül ayı ve sonraki aylardaki toplantılarda faiz artırımı konusunda o kadar da şahin davranamayabileceği biçiminde yorumlandı.

KRİTİK DÜZEY TAKİPTE

Bitcoin’de 25 bin dolar düzeyinin değerli olduğuna dikkat çeken analistler, bu hafta kelam konusu düzeyin kalıcı olarak kırılıp kırılmayacağının takip edileceğini belirtti.

Piyasalar Fed’in yanı sıra, Rusya-Ukrayna ortasındaki savaşı ve Avrupa’daki güç gelişmelerini de yakından takip ediyor. Resesyon beklentileri yatırımlara taraf veriyor.

Ukrayna kriptonun merkezi haline geldi

Ödeme süreçleri karşılaştırma sitesi Merchant Machine tarafından yapılan araştırma, ABD, Ukrayna ve İngiltere’nin kripto kullanımında önder olduğunu ortaya koydu. Ukrayna’nın kripto kullanımı açısından ABD’den sonra ikinci ülke olmasının nedeninin Rusya ile 24 Şubat’tan beri devam eden savaş olduğu tabir ediliyor. Lakin Ukrayna’da kripto paraların benimsenmesinin savaşın öncesine denk geldiği belirtildi. Ukrayna 2021’de ülke nüfusu en fazla kripto para benimseyen ülkeler sıralamasında dördüncüydü.