Tatilcilerin yeni gözdesi, çadır turizmi

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Gökova Körfezi ile bitişik Akyaka Orman Kampı da en fazla tercih edilen kamp alanlarından.

Yaz sonuna kadar birebir alanda kamp yapanların yanında, günübirlik küçük çadır ile günlük yahut bir haftalık tatil için gelen vatandaşlar çadırda tatil yapmanın hem ekonomik, hem de sağlıklı olduğunu belirttiler. Akyaka orman kampına 18 yaşında gelen ve 58 yaşında olan bir vatandaş, 40 yıldır çadırda tatili tercih ettiğini açıkladı.

500 çadır kapasiteli Akyaka Orman Kampında tatilciler daima Muğla Orman Bölge Müdürlüğü takımları tarafından yangın riskine karşı uyarılıyor. Orman grupları, çadır kamp içinde hem yaya, hem de araçla dolaşarak vatandaşları ateş konusunda dikkatli olmalarını ve yangın riskinin yüksek olduğu periyotlarda mangal yakmamaları konusunda uyarıyor.

OTELE NAZARAN DAHA EKONOMİK

Akyaka Orman Kampı’nda tabiat ve kuşlar ile iç içe tatil yapmanın bir ayrıcalık olduğunu belirten Serkan Cengiz, “Pandemi hayatımıza girdiğinden beri beşerler kendilerini tabiata atmaya başladılar. Otele nazaran hem daha ekonomik, hem çocukların tabiatta kendilerini bu halde oyun alanlarının olması, memnun etmeleri, ağaçlar, kuşlar, hayvanlar. Tabiatta olmalar bizim için çok hoş. Doğayı aslında seviyoruz. Burada olmak bizim için keyif verici” dedi.

İzmir’den gelen tatilci, “Biraz daha ekonomik öbür tatil seçeneklerine nazaran. Ailecek daha pratik ve daha ekonomik oluyor. O nedenle burayı tercih ediyoruz. Tekrar de insanların kendi tercihine bağlı. Biz bu formda tercih ediyoruz. Pandemi süreci herkesi bunalttı. Uzun süren bir süreç oldu. Sonrasında rahatlama ile bir arada, ekonomik nedenlerle birlikte çadır turizmini daha çok tercih eder olduk. Daha ekonomik, daha uygun geldiği için” dedi.

Gülsevin Özel Kadıtaş isimli tatilci 40 yıldır çadır tatilini tercih ettiğini ve Akyaka Orman kampına geldiğini belirterek, “Ben 40 yıldır müdavimiyim. Bu seneye kadar da çok mutluyduk. Kamp hayatını daha çok tercih ediyorum. Ancak bu sene bir elektrik sorunu var. Büsbütün elektrikler kalkmış, çok mağduruz. Koronada da çok tercih edildi. Çok sayıda vatandaşımız geldi Türkiye’den. Lakin bu sene çok eza yaşıyoruz. İnşallah bu röportaj sayesinde o da hallolur. Bu tatilin bir spor olduğunu düşünüyorum ben. Olağan hayatta spor halindeyiz. Çok yararlı oluyor bize. İki tencere üç tabakla hayatımız sürüyor. Dolayısı ile hayatın manasını da burada buluyorum ben. 18 yaşında tanıdım burayı. Şu an 58 yaşındayım. Mükemmel bir yer” dedi.