TBMM Başkanı Şentop’tan Erken Seçim Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop 27. Dönem 4. Yasama Yılı değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, tezkere sayılarının bilgisini paylaşarak ‘Yasama dokunulmazlığı tezkere sayısı 1359’ dedi. Şentop açıklamasının devamında da erken seçim tartışmalarına ilişkin olarak yorumunu paylaştı.

TBMM’DE DÖRT YENİ MECLİS ARAŞIRMASI KOMİSYONU KURULDU

Şentop, 27. Dönem 4. Yasama Yılı değerlendirme toplantısında konuştu.

Şentop yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: 

‘TBMM’ye 27. dönemde sevk edilen ‘milletvekili dokunulmazlık dosya sayısı’ 1.359’a ulaştı.

Dört yeni Meclis Araştırması Komisyonu kurulmuştur. 26 genel görüşme önergesi verildiğini görüyoruz. 23’ü genel kurul gündeminde, iki önerge ise işlemdedir.

TBMM Başkanlığı’na verilen kağıtlarda kaba ve yaralayıcı ifadelerin yer almaması gerekmektedir. Eğer iç tüzük hükümlerini katı bir şekilde uygulasak, bir müsamaha göstermesem soru önergelerinin büyük bir bölümünün iade edilmesi gerekir.

27. yasama döneminin tamamında geçerli olan önergelerinin iade oranı yüzde 1.89 olduğu görülmektedir.

Meclisimiz salgın şartlarına rağmen bu yasama yılında da dış ilişkiler faaliyetlerini yoğun bir şekilde yürütmeye devam etmiştir. Uluslararası kuruluşlarla temaslar hız kesmeden sürdürülmüştür. Dostluk grubu kurulan ülke sayısı 146’ya ulaşmıştır. TBMM Başkanı olarak bu dönemde uluslararası toplantılar, heyet kabulleri gibi bir dizi faaliyetlerde bulundum. 6 ülkeye resmi ziyaret gerçekleştirdim. Azerbaycan’ı ziyaret ettik. 4. yasama yılında Kuzey Makedonya’ya, Kuveyt’e, İspanya’ya resmi ziyaretler gerçekleştirdik.

Bu yasama yılında diğer parlamentolar tarafından düzenlenen 14 etkinliğe de katılım sağlanmıştım. Bu dönemde 62 farklı ülke ve 10 uluslararası teşkilattan 196 ikili görüşme gerçekleştirdik.’

ERKEN SEÇİM OLACAK MI?

Şentop erken seçim tartışmalarına yönelik ise, ‘Yeni sistemde parlamentonun erken seçim kararı alınması zorlaştırıldı. Erken seçim olmasın diye bir sistem var Türkiye’de.’ yorumunu yaptı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir