Ticaret Bakanlığı’ndan kritik karar! Çakma ürünler tarih oluyor

Dijital dönüşümün lokomotifi konumundaki internetin gelişimiyle e-ticaret siteleri de bir hayli yaygınlaştı. Bu sayede evden çıkmadan tek tıkla istediğimiz ürünü satın alma imkanına sahip oluyoruz. Ancak bu tür sitelerin kullanımının artmasıyla düşük fiyatlara satılan ve insan sağlığını tehdit eden çakma ürünlerin de satışları zirve yaptı.

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret sitelerinden yapılan satışlara düzenleme getirme kararı aldı. Bu platformlara bazı sınırlamalar getirilecek. Böylelikle rakipleri dışlayıcı faaliyetlere de izin verilmeyecek. İşte ayrıntılar…

Türkiye’nin e-ticaret pazarı rekor kırıyor!

E-ticaret sitelerinde çakma ürün satışları engellenecek

TRT Haber’e göre Ticaret Bakanlığı, son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüyen ve koronavirüs pandemisinde zirve yapan e-ticaret sektörüne yeni düzenleme getirmeye hazırlanıyor. Hızlı yükselişin birtakım sorunları da beraberinde getirdiğinin altı çizilirken, haksız rekabet ve tekelleşmenin önüne geçilebilmesi için çeşitli adımların atılması bekleniyor.

Yeni düzenlemeyle en dikkat çeken değişikliklerden biri de çakma ürünlerin satışında olacak. Ticaret Bakanlığı, satıcıların haklarının güvence altına alınması kapsamında da buralarda taklit ürün satışı ve hukuka aykırı içerikleri engelleyecek.

Satıcılar sadece bir e-ticaret pazar yerinde faaliyet göstermek zorunda bırakılamayacak. e-Ticaret pazar yerleri satıcıları belirli bir kişiden mal veya hizmet teminine zorlayamayacak. Bu pazar yerleri tarafından satıcılara yapılacak ödemeler artık daha kısa sürede gerçekleştirilecek. e-Ticaret pazar yerleri ve satıcılar arasındaki sözleşmelerde haksız şartlara yer verilemeyecek ve söz konusu pazar yerlerince tek taraflı değişiklik yapılamayacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Çakma ürünlerin satışının engellenmesi konusundaki fikirleriniz nedir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.