TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu: Son devirde finansmana erişim zorlaştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun TOBB bünyesinde faaliyet gösteren dalların temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuştu.

Hisarcıklıoğlu’nun konut sahipliğindeki toplantıya; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ile TOBB bünyesinde faaliyet gösteren 65 Dal Meclisi’nin Liderleri ve Üyeleri katıldı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Endüstriciler Odası meclisinde yaşanan ticari faizleri ile ilgili tartışmanın akabinde TOBB Başkanı’nın da kredilere ulaşmakta zorlandıklarını ve faizlerin yüksek olduğunu belirtmesi dikkat çekti.

Kredilere erişimde gerçek dalın sorun yaşadığını belirten Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Son periyotta finansmana ulaşım zorlaşmış, her vilayet ve ilçemizdeki firmalarımızdan bu istikametteki şikayetler çok fazla artmıştır. En büyük düşünceyi da küçük orta işletmelerimiz yaşamaktadır.

‘KREDİ FAİZLERİ YÜZDE 30-50 ARASINDA’

Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra kredi limitlerinin gerçek olarak daraltıldığı ve kullanımda dertler yaşadığı iletilmektedir. Merkez Bankası fonlama faizi yüzde 14, mevduata verilen ortalama faizler yüzde 20 civarındayken kimi bankaların ticari kredilere yüzde 30 ila 50 ortasında faiz uyguladığı görülmektedir.

Bir öteki sorun da kredi vadeleri. Yatırımlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmak da daha güç hâle gelmektedir. Öte yandan ihracatçılarımız için çok kıymetli bir imkan olan reeskont kredisi kullanımlarının azaldığına ait şikayetler de artmaktadır.

Reel bölümümüzün dileği kredi piyasalarında istikrarın hakim olmasıdır.

Bankalarımızdan fonlama faaliyetlerini dikkate alarak uygun şartlarda kredi sağlamaları beklenmektedir.”