Van Gölü kıyısında 20 ton çöp toplandı

Türkiye’nin en büyük gölü, dünyanın ise en büyük sodalı gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü kıyısında çöp paklığı yapıldı. İpekyolu Belediyesi Etraf Muhafaza ve Denetim Müdürlüğü tarafından ‘Sen, ben, hepimiz pak bir İpekyolu için ortamızda ol’ sloganıyla Van Gölü’nün İskele Kıyısı’nda düzenlenen paklık kampanyasına, İlçe Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın’ın yanı sıra etraf dostu gençler katıldı. Kıyı bandında 20 ton çöp toplandı. Toplanan çöpler, kamyonlarla katı atık merkezine götürülerek geri dönüşüme kazandırıldı.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili İhsan Emre Aydın, kentteki gönüllülerin dayanağıyla Van Gölü kıyısında paklık yapıldığını belirtti. Van Gölü’nün korunması gerektiğini anlatan Kaymakam Aydın, “Van Gölü’nün pak kalması için gerek Cumhurbaşkanlığımız gerek Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız birçok önlem alarak yürürlüğe koydu. Bizler de bu farkındalığı artırmak, Van Gölü’nü temizlemek ve sahip çıkmak gayesiyle tüm gönüllülerimizle birlikte bir paklık çalışması yürütüyoruz. Istırap verici halde çok fazla çöp çıkıyor. Buradan herkesi Van Gölü’nü pak tutmaya ve tüm dünyaya tanıtmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Kentte önemli manada çöp atma sorunu olduğunu lisana getiren istekli gençlerden Ceylan Encü ise “Çöpler ne kadar toplanırsa toplansın, insanlarımız bilinçlenmediği sürece bu sorun son bulmuyor. İnsanlarımızın bilinçlenmesi ismine daha fazla etkinlikler yapacağız” dedi.