Yarın yapılacak birinci duruşma öncesinde İkizderelilerden protesto: “Birileri çantalarına paraları doldurup giderken İkizdereli bu taşların altında kalacaktır”

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı İskencerede Vadisi mevkiinde Cengiz Holding tarafından yapılacak Lojistik Liman İnşaat Projesi için açılmak istenen taş ocağındaki çalışmaların yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi talebiyle açılan davanın birinci duruşması yarın Rize Yönetim Mahkemesi’nde yapılacak.

Mahkeme öncesi; taş ocağını protesto etmek için köylüler ve çevreciler bugün İkizdere merkezde “İkizdere direniyor”, “Cengiz defol bu ormanlar çocuklarındır” yazılı pankartlar ve “Cengiz defol İkizdere bizimdir”, “Ormanlar, ırmaklar sermaye değiller” sloganları ile protesto etti.

“BU İŞİN İÇİNDE BURADA BÜYÜK BİR YAĞMA VARDIR”

İkizdere Etraf Kurulu Lideri Osman Baş şunları söyledi:

  • Bu hukuk uğraşına başladığımızda yaklaşık iki yıldır, İkizdere’de bütün partilere, bütün anlayışlara, herkese gittik. Herkesle konuştuk, hepsine açıkladık. Birden fazla sağ olsun kimileri burada olmayabilir, fakat bizi desteklediklerini biliyorum. Her anlayıştan farklı insanların şu anda İkizdere’de yaşanan zulme karşı çıktığını, kalplerinde bunu hissettiğini de biliyorum. Umarım ilerideki periyotta içimize gelip buna fiili dayanak de verirler. Ortak paydamız İkizdere’nin taşına, toprağına, doğal ömrüne sahip çıkmak olsun. İkizdere’yi çöl haline getirmek isteyenler kim olursa olsun, daima birlikte karşı çıkarak bu talanı durdurmalıyız. Burada HES’ler birinci çıktığı vakit şu anda HES’lere birinci karşı çıkanlardan bir tanesi de eski belediye başkanlarımızdandı. Demişti ki ‘Eğer burada bu HES’lere müsaade verilirse bu derelerde ömür imkânı olmaz’ motamot şu anda yaşıyoruz.”


“BİR OCAK DEDİLER İKİ OCAKLA DEVAM EDİYORLAR”

İkizdere Etraf Derneği Basın Sözcüsü Asuman Fazlıoğlu; Cengiz Holding’in İkizdere halkına maden ocağı açılmadan evvel verilen kelamları hususlar halinde hatırlattı. Vatandaşyar da her bir kelamın “yalan” olduğunu ellerindeki dövizlerle ve birer cümlelik kısa açıklamalarla anlattı.

Fazlıoğlu şunları söyledi:

“BU ÇALIŞMALARIN SONUCUNDA ÇANTALARINA PARALARI DOLDURANLAR GİDECEKLER BİR DAHA DA İKİZDERE’YE UĞRAMAYACAKLAR”

  • Bütün o nebati toprak, direk denize dökülüyor. Bunu denizden tekrar toplayıp geri getirme imkânı var mı yok. Demek ki buraya rastgele bir rehabilite yapma planı yok. Yani burada İkizdere’de bu çalışmalarla birileri çantalarına paraları doldurup giderken İkizdereli bu taşların ve enkazların altında kalacaktır. İkizdere’de amacı, kalkınma planı turizme yönelik olan, turizmle zenginleşmeyi hedefleyen İkizdere bu taş yığınının altında kalıp daha da fakirleşirken bu çalışmaların sonucunda çantalarına paraları dolduranlar gidecekler bir daha da İkizdere’ye uğramayacaklar arkadaşlar