Yaşlılar için kuvvet antrenmanları

Paylaş

Direnç eğitimi olmadan, her yıl kas kütlemizin %0,5 ila %1’ini kaybetmeye başlarız.   Bu kas kütlesi kaybıyla birlikte daha yüksek seviyelerde artrit ağrısı, sandalyeden kalkmak veya basamak çıkmak gibi şeylerde daha fazla zorluk, daha yüksek düşme ve yaralanma riski ve sonunda bağımsızlık kaybı olasılığı gelir.  

Paylaş

Araştırmalar, her yaştan insanın kuvvet antrenmanından fayda görebileceğini göstermiştir, bu yüzden yaşlanıyor olmanız, daha fazla güçlenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Paylaş

Birçok insan “kuvvet antrenmanı” duyduğunda, otomatik olarak birinin ağır bir halterin altında gerildiğini hayal eder. Ancak direnç bantları, makineler, dambıl, barbell ve diğer birçok ekipmanla kuvvet antrenmanı yapılabilir.

Kuvvet antrenmanının anahtarı, direncin sizin yaptığınız gibi güçlenmesidir.  

Paylaş

Elimizdeki veriler ayrıca artan gücün artrit kaynaklı ağrıyı azaltabileceğini ve basamakları tırmanmak, yiyecek taşımak, banyo yapmak ve yemek hazırlamak gibi şeyleri kolaylaştırdığını gösteriyor. Kuvvet antrenmanı ayrıca düşme riskinizi azaltmanıza ve bağımsızlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.  

Paylaş

Güç antrenmanına başlamak ve faydalarını görmeye başlamak istiyorsanız, fizyoterapistiniz hem etkili hem de güvenli bir plan tasarlamanıza yardımcı olabilir.

Paylaş

Güç antrenmanına başlamak ve faydalarını görmeye başlamak istiyorsanız, fizyoterapistiniz hem etkili hem de güvenli bir plan tasarlamanıza yardımcı olabilir. Size doğru hareketleri öğretebilir ve ilerlemenizi izleyerek direncinizi doğru zamanda doğru miktarda artırmanıza yardımcı olabilirler.  

yaşlılıkta spor 55 yaş sonrası spor 65 yaş sonrası kuvvet antrenmanı yaşlılar için güç egzersizleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir