Yeni araştırma: Hava kirliliği şiddetli akıl hastalıklarına yol…

Paylaş

Türünün en kapsamlı çalışmasına göre, hava kirliliğine maruz kalma, artan zihinsel hastalık şiddeti ile bağlantılıdır.

The Guardian’nın yayınına göre Londra’da 13.000 kişiyi kapsayan araştırma, nitrojen dioksite maruz kalmadaki nispeten küçük bir artışın, toplum temelli tedaviye ihtiyaç duyma riskinde %32’lik bir artışa ve hastaneye kabul riskinde %18’lik bir artışa yol açtığını buldu.

Paylaş

Araştırmacılar, bulguların gelişmiş ülkelerdeki çoğu şehir için geçerli olabileceğini ve hava kirliliğini azaltmanın milyonlarca insana fayda sağlayabileceğini söyledi.

Paylaş

Araştırma ekibinin bir parçası olan Bristol Üniversitesi’nden Joanne Newbury, “Hava kirliliği değiştirilebilir ve aynı zamanda nüfus düzeyindeki maruziyeti büyük ölçüde azaltıyor” dedi.

 “Düşük emisyonlu bölgeleri genişletmek gibi kullanılabilecek müdahaleler olduğunu biliyoruz. Bireysel düzeyde ruh sağlığı müdahaleleri aslında oldukça zordur.”

Paylaş

Çalışma, hastaneye başvuru sıklığını veya toplum doktorlarına ve hemşirelerine yapılan ziyaretleri ciddiyet ölçüsü olarak kullandı.

Araştırmacılar, tek başına bir kirleticideki küçük bir azalmanın hastalıkları azaltabileceğini ve NHS’yi yılda on milyonlarca kurtarabileceğini hesapladılar.

Paylaş

Araştırmayı yürüten King’s College London’dan Ioannis Bakolis, Londra’daki hava kirliliği seviyelerinin son yıllarda düştüğünü ancak güvenli bir seviye olmadığını söyledi.

“Hava kirliliğinin düşük seviyelerinde bile, bu tür çok önemli bir etkiyi gözlemleyebilirsiniz.”

Son araştırmalar, hava kirliliğindeki küçük artışların, depresyon ve kaygıdaki önemli artışlarla bağlantılı olduğunu göstermiştir . Ayrıca kirli havayı artan intiharlarla ilişkilendirdi ve kirli yerlerde büyümenin zihinsel bozukluk riskini artırdığını belirtti.

Paylaş

Diğer araştırmalar, hava kirliliğinin zekada “büyük” bir azalmaya neden olduğunu ve bunama ile bağlantılı olduğunu bulmuştur . 2019’daki küresel bir inceleme, hava kirliliğinin insan vücudundaki her organa zarar verebileceği sonucuna vardı .

British Journal of Psychiatry’de yayınlanan yeni çalışma, Güney Londra’daki hastaları akıl sağlığı hizmetleriyle ilk temaslarından itibaren izledi ve evlerinde yüksek çözünürlüklü hava kirliliği tahminleri kullandı.

Çalışma alanındaki üç aylık ortalama NO2 seviyeleri, metreküp başına 18 ila 96 mikrogram (µg/m³) arasında değişmektedir. Araştırmacılar, 15µg/m³ daha yüksek kirlilik seviyelerine maruz kalan kişilerin bir yıl sonra hastaneye kabul edilme riskinin %18 ve ayakta tedavi gerektirme riskinin %32 daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

hava kirliliği hava kirliliği araştırma çevre kirliliği hava kirliliği akıl hastalığı doğa çevre haberleri