Yeni rapor: Hava kirliliğinin yaşam süresini 5 yıl kısaltıyor

Paylaş

Chicago Üniversitesi Enerji Politikası Enstitüsü (EPIC) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, hava kirliliği dünya çapında milyarlarca insanın yaşamından yıllar alıyor ve yaşam beklentisi için sigara, HIV/AIDS veya savaştan daha büyük bir tehdit oluşturuyor.

İNSAN ÖMRÜNDEN YAKLAŞIK 5 YIL ÇALIYOR

Paylaş

İNSAN ÖMRÜNDEN YAKLAŞIK 5 YIL ÇALIYOR

Hava Kalitesi Yaşam Endeksi (AQLI) hava kirliliğine göre farklı ülkelerde yaşam kalitesinin ciddi anlamda düştüğünü gösteriyor. Rapora göre,

Dünyadaki en yüksek hava kirliliğine sahip Hindistan sakinleri hayatlarından ortalama 5.9 yıl kaybediyor. En kötü hava kirliliğine sahip ilk dört ülkenin tümü Asya’da bulunuyor. Bangladeşliler, kötü hava kalitesi nedeniyle ortalama 5,4 yıl yaşam beklentisi kaybederken, onu 5 yıl ile Nepal takip ediyor; Pakistan 3.9 yıl; ve Singapur’da yaşayanlar 3.8 yıl kaybediyor.

Paylaş

Özellikle Güneydoğu Asya metropolleri hava kirliliğine karşı inanılmaz derecede savunmasızdır. 

Bangkok, Ho Chi Minh City ve Jakarta gibi şehirlerdeki hava kalitesi WHO yönergelerini karşılamakta zorlanıyor ve kirlilik seviyelerinin mevcut oranlarında kalması durumunda yaşam beklentisinde 5 yıla kadar eksilme kaçınılmaz oluyor

HAVA KİRLİLİĞİ TAHMİNİNİZDEN DAHA ETKİLİ OLABİLİR

Paylaş

HAVA KİRLİLİĞİ TAHMİNİNİZDEN DAHA ETKİLİ OLABİLİR

Eart.org’ta yayınlanan raporun ayrıntılarına göre hava kirliliği de Orta ve Batı Afrika’da hızla yükselen bir tehdit. Şu anda, insanların %94’ünden fazlası, ortalama yaşam beklentisini 2-5 yıl kısaltan WHO yönergelerini aşan hava solumaktadır. 

Hava kirliliğinin son derece zararlı oranları, insan sağlığına “HIV/AIDS ve sıtma gibi tanınmış katillerden” daha büyük bir tehdit oluşturuyor.

FOSİL YAKITLAR, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ORMAN YANGINLARI ETKİLİ OLDU

Paylaş

FOSİL YAKITLAR, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ORMAN YANGINLARI ETKİLİ OLDU

Yanan fosil yakıtlar uzun zamandır hava kirliliğinin bir nedeni olarak ilişkilendirilmiştir .

Koronavirüs pandemisi sırasında ulusal karantinalar ve azalan karayolu trafiği sayesinde bazı ülkeler bundan kısa bir süreliğine kurtulurken, Chicago, New York ve Boston gibi diğerlerine kıyasla daha temiz havanın keyfini çıkarma eğiliminde olan şehirler, daha kuru iklimler ve küresel sıcaklık artışı ile şiddetlenen orman yangınlarının artışı nedeniyle daha yüksek düzeyde kirlilik ve duman yaşadı.

ÇİN 6 YIL İÇİNDE HAVASINI %29 TEMİZLEDİ

Paylaş

ÇİN 6 YIL İÇİNDE HAVASINI %29 TEMİZLEDİ

Çin, hava kirliliğini azaltmada bir ilerleme modeli olarak gösterildi. Sadece birkaç yıl önce Çin, 2013’ün en yüksek kirlilik seviyelerine ulaşmasıyla gezegendeki en kötü hava kirliliğine sahip ülkeydi. 

Ezici kamuoyu eleştirisinin ardından ülke, hava kalitesini iyileştirmek için katı politika eylemlerini yürürlüğe koydu. 

Altı yıl içinde, partikül kirliliği %29 oranında azaldı ve Çin vatandaşlarının ortalama yaşam beklentisine 1,5 yıl geri eklendi; bu, ABD ve Avrupa gibi ülkelerin elde etmesi onlarca yıl alan rekor bir hız. 

yaşam kalitesi doğa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir