Yurttaş ekonomik krizi ‘huni’ ile protesto etti!

Ordu’nun Fatsa ilçesinde yaşayan Onur Güngör, iğneden ipliğe gelen artırımlara, hayat pahalılığına ve geçim kasvetine dikkat çekmek için 21 Haziran’da Fatsa Cumhuriyet Meydanı’nda başında huni, elinde kitabıyla ve çıplak ayakla hareket başlattı.

Eylemde Güngör, “Eşim ve ben 15 saat çalışıyoruz, geçinemiyoruz” yazılı döviz açtı. Güngör’ün aksiyonda “fasfakir” ve “zam” yazılı huniler taktığı görüldü.

Konuya ait Cumhuriyet.com.tr’ye konuşan Onur Güngör, “Huni şuan ki ruh halimizi ortaya koyuyor. Kitap da bu tıp hareketlere şiddet yakıştırması yapanlara barışçıl bir aksiyon olduğunu anlatıyor. Reaksiyon göstermeyince her şey yolunda zanneden yöneticilere yaptığım aksiyonla her şeyin yolunda olmadığını anlatmaya çalışıyorum” dedi.

Güngör, açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Olaya ironik bir formda yaklaşırsak tesiri daha fazla olabilir. Tahminen sesimizi daha fazla duyurabiliriz diye başladık lakin başına huni takabilecek özgüvende kaç kişi çıkar onu biliyorum.”

Güngör daha evvel de siyanürle altın ayrıştırma usulüne ve tabiat katliamlarına dikkat çekmek için çıplak ayakla kitap okuma hareketi yapmıştı.