Yüzücü Alper Sunaçoğlu’ndan Gaziler Günü’nde rekor denemesi

Yüzücü Alper Sunaçoğlu’nun, Gaziler Günü hasebiyle Eceabat ile Gökçeada ortasındaki 35 kilometrelik uzaklıkta gerçekleştirmeyi amaçladığı rekor denemesi başladı.

Alper Sunaçoğlu, sabah saatlerinde geldiği Büyük Kemikli Balıkçı Barınağı kıyısından suya girip ısınma çeşidi yaptı. Akabinde Türk bayrağını açan Alper Sunaçoğlu, yaklaşık 8 saat sürmesi planlanan yüzme etkinliğinde birinci kulaçlarını attı.

Sunaçoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, solo yüzme aktifliğini Gaziler Günü hasebiyle yaptığını söyledi.

Gazileri ve şehitleri anmak için gerekli müsaadeleri alıp suya girdiğini belirten Alper Sunaçoğlu, “Çanakkale Valiliğimizin programında yapılan birçok aktiflikten yalnızca bir tanesi de bizim etkinliğimiz. Çanakkale Valimiz bugün birçok aktiflikte gazilerimizi ve şehitlerimizi anıyor. Biz de burada elimizden geldiğince bir katkı sağlamak istedik. Bu sebeple bugün burada Çanakkale’nin Eceabat ilçesinden Gökçeada’ya yüzeceğiz. Yaklaşık 35 kilometrelik bir arayı 8 saat üzere bir müddetin altında yüzerek bir rekor denemesi de yapmak istedik. Bunu da tüm şehitlerimize ve gazilerimize armağan etmek istiyoruz” dedi.

Havanın yüzme kaidelerine uygun olmadığını, buna karşın yüzmek istediğini vurgulayan Sunaçoğlu, “Teknik olarak sıkıntı bir gün olacak. 40 kilometre süratle esen poyrazda yüzmeye çalışacağız. Kıyı Güvenlik Komutanlığının, yüzmemem konusunda uyarısı var. 3,5 metre uzunluğundaki dalgalarla çaba edeceğiz ancak biz bugün geri dönmek istemiyoruz. Bu manalı günde bu aktifliği muvaffakiyetle sonlandırmak istiyoruz” tabirlerini kullandı.