Biden: “İsrail’in kendisini savunması ve saldırılara karşılık vermesi için gerekeni yapıyoruz.

NEW ABD Başkanı Joe Biden, ” İsrail’in kendisini savunması ve bu saldırılara karşılık vermesi için gerekeni yapıyoruz. Gazze’deki insani krizin acilen ele alınması da benim için bir öncelik.” dedi.

Biden, Philadelphia’daki konuşmasında İsrail- Filistin çatışmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hamas’ı kastederek “El-Kaide bunların yanında masum kalıyor.” diyen Biden, ABD’nin İsrail’in yanında olduğu mesajını vurguladı.

Biden, “İsrail’in kendisini savunması ve bu saldırılara karşılık vermesi için gerekeni yapıyoruz. Gazze’deki insani krizin acilen ele alınması da benim için bir öncelik.” ifadesini kullandı.

Bölgedeki insani durumu ele almak için ekibinin İsrail, Mısır, Ürdün ve diğer Arap ülkeleri ile Birleşmiş Milletler (BM) ile doğrudan temas halinde olduğunu kaydeden Biden, “Filistinlilerin ezici çoğunluğunun Hamas’la hiçbir ilgisinin olmadığı gerçeğini gözden kaçıramayız. Hamas korkunç saldırılar yapıyor ve bunun sonucunda onlar da acı çekiyor.” dedi.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin hayatını kaybettiği, 3 bin 436 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 1799 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 bin 488 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Ayrıca Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 45 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 619 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx