Denemek Cesaret İster: Acı Eşiğini Ölçmek İsteyenlere Özel Dünyanın En Acı 10 Yemeği

Dünyanın dört bir yanından en acı lezzetleri keşfetmeye var mısın? Acı sevenlerin bile bu lezzetleri denemeye cesaret edebileceğinden şüpheliyiz!

1. Buldak

Güney Kore’nin meşhur yemeği Buldak, baharatla tavuğun mükemmel bir birleşimi. Günümüzde buldak aromalı ramen ve soslar da satılıyor. Ancak söylememiz gerekiyor ki bu lezzet çooook acı.

2. Sichuan Hot Pot

Çin’in güneybatısında yer alan Siçuan bölgesinin yöresel yemeği olan Sichuan Hot Pot, Siçuan biberi kullanılarak hazırlanıyor. Biberin de etkisiyle tadı bayağı acı oluyor!

3. Phaal Curry

Hint yemeklerinde bol bol baharat kullanıldığını zaten biliyorsunuzdur. Phaal Curry’de bu baharatların yanı sıra kullanılan acı biberler ile yemeğin tadını alması sağlanıyor.

4. Papa A La Huancaina

Bu seferki yemeğimiz Peru’dan! Kremalı sosu sizi tadı konusunda yanıltmasın, o kadar acı ki… Kremalı sos, sarı biber ve peynir kullanarak yapılan bu yemek, dilimlenmiş patates yatağında yumurtayla birlikte servis ediliyor.

5. Kimchi

Kore mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan Kimchi’yi fermente lahana yemeği olarak da düşünebilirsiniz. Kimchi’ye tadını veren ise içeriğindeki acı biberler ve baharatlar. Ne kadar acı olsa da insan karşı koyamıyor!

6. Jerk Chicken

Jamaika mutfağına özgü olan Jerk Chicken, aslında temelde bir tavuk yemeği. Onu acı hale getiren ise Scotch Bonnet biberleriyle marine edilmesi.

7. Thai Green Curry

Bu sefer gözümüzü Tay mutfağına çeviriyoruz. Thai Green Curry, yeşil acı biberler ve bol baharat ile hazırlanıyor. Acı olduğundan daha fazla baharatlı olduğu söylenebilir. ?

8. Buffalo Wings

Asya mutfağını bir kenara bırakalım, şimdi sıra ABD’de! Birçok YouTube videosunda gördüğümüz bu acılı tavuk kanatları Amerikan mutfağından. O kadar acı oluyor ki, yiyenlerin dudakları şişiyor!

9. Vindaloo

Hint mutfağı, patates ve et bir araya gelince ortaya Vindaloo çıkıyor. Bu yemekte tahmin edebileceğinden çok daha fazla acı biber, baharatlar ve ağız yakan acı bulunuyor!

10. Laab

Tayland mutfağında oldukça popüler olan Laab yapılırken genellikle kırmızı veya yeşil acı biberler kullanılıyor. Kırmızı veya beyaz fark etmeksizin etle yapılan Laab, ardından baharat ve acı biberlerle gerçek lezzetine kavuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx