General Hannibal rolünü üstlenen ünlü oyuncunun ten rengi tartışma yarattı! ‘Tarihi bir hata’

‘Tanrının Kitabı’, ‘Çitler’ ve ‘İlk Gün’ gibi yapımlarda yer alan 68 ABD’li oyuncu Denzel Washington, dijital bir platformda yayınlanacak olan bir yapımda Kartacalı general Hannibal’ı canlandırması için seçildi.

Bu karar generalin doğum yeri olan Tunus’ta ırk tartışmalarına yol açtı. Tunus gazetelerinde, sosyal medya platformlarında ve hatta parlamento salonlarında bile uzun süre önce hayatını kaybeden liderin ten rengi konuşuldu.

KÜLTÜR BAKANLIĞI’NA DİLEKÇE

Fransızca yayın yapan Tunus haber kuruluşu ‘La Presse’, bu oyuncu seçiminin ‘tarihi bir hata’ olduğunu belirtti.

Daily Mail’de yer alan habere göre; sosyal medyada bin 300 kişi tarafından imzalanan bir dilekçede, yapımın yayınlanmaması için Kültür Bakanlığı’nın harekete geçmesi istendi.

HANNIBAL KİMDİR?

Hannibal, M.Ö 247 – M.Ö 183/181 yılları arasında yaşamış Sami ırkından gelen Kartacalı politikacı ve generaldir. Tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biri olarak kabul edilen Hannibal, Scipio ve Philopoemen ile birlikte çağının üç büyük generalinden biriydi.

Askeri tarihçi Theodore Ayrault Dodge Hannibal’ı ‘Stratejinin Babası’ olarak nitelendirir ve en büyük düşmanı olan Roma’nın bile onu yine kendi taktikleriyle alt ettiğini belirtir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx