Hamas’ın saldırısı sırasında İsrail’de olan DJ Mahmut Orhan o anları anlattı: Sirenler çaldı, “Bu bir savaş uyarısıdır…”

Hamas’ın İsrail’e operasyon başlattığı sırada Tel Aviv’de olan DJ Mahmut Orhan, yaşadığı anları anlattı. Orhan, “Gökyüzüne baktığımda gelen füzelerin yukarıda imha olduğunu görmeye başladım.20-25 saniye sonra da iki tane füze Tel Aviv’e düştü. “Bom bom” diye, yer oynadı sanki, deprem gibi… Sonra bizim otelde de sirenler çalındı.” dedi. 

Hürriyet’ten Meltem Fıratlı’ya konuşan Orhan, TikTok’ta akım olan videolarıyla ilgili herhangi bir sosyal medya ajansıyla çalışmadığını belirtti.

 Orhan’ın açıklamaları şöyle:

Bu yaz adeta ‘Mahmut Orhan çılgınlığı’ yaşadık. Bu ilgi, sevgi ABD’ye ulaşmış mı?

Aslında büyük çılgınlık orada oldu. Güney Amerika, Kuzey Amerika… Dün Katar’da çaldık, Güney Afrikalı bir genç kız geldi, “Bunu nasıl yapıyorsun, TikTok’a bakıyorum sen varsın, Instagram’a bakıyorum sen varsın” dedi. Havaalanında polisin “Ben seni nereden tanıyorum? Şarkıcı mısın, dizide mi oynuyorsun” diye sorması ilginçti. Geçen gün tatile İtalya’ya gittim, insanlar takip ediyor, birlikte fotoğraf çektirmek istiyorlar. Eskiden müziğim bilinir, yüzüm bilinmezdi. Şimdi bu tersine dönmeye başladı. Instagram’da Türk takipçilerimin yabancılara oranı yüzde 55’ti. Şimdi yüzde 20’lere düştü. Takipçi sayısı da 1 milyon 600 bini aştı. TikTok hesabımı ABD’ye giderken açmıştım, 12 bin takipçim vardı. Şimdi 650 bine yaklaştı. Bunlar hep birkaç ay içinde oldu.

Bunda Roger Sanchez’in ‘Again’ parçasına setlerinde yer vermenin etkisi var, değil mi? “Just get your shit and go” (Pılını pırtını topla ve git) repliğinin viral olacağını tahmin ediyor muydun?

O zaten TikTok’ta akım olabilecek, çok kullanılabilir bir replikmiş. Tabii ben bunu bilerek öyle çalıp o gün şovda o hareketleri yapmadım. O zar atıyormuşum gibi görünen videoda aslında elimde shaker varmış gibi onu sallıyorum. Ama Berk Kardeşimiz (Keklik) bunu tavla zarı olarak düşünüp video yapmış. Bayıldık. Sabaha kadar izledik.

 Hoşuna gidiyor mu bu videolar?

Çıkan videolara hepinizden daha çok gülüyorum. Mahmut Tuncer’li olan (Giybet.tv) da müthiş. Genç arkadaşımızın (Dursun Ali Tetik) çektiği videoların altına da yorum olarak “Abi, Mahmut Orhan diye biri var, seni taklit ediyor” yazıyorlar. İnsanlar “Hangi PR (halkla ilişkiler) şirketiyle, sosyal medya ajansıyla çalışıyorsunuz” diye soruyor. Kimseyle çalışmıyoruz.

Saldırı sırasında sen de Tel Aviv’de miydin?

İlk konserden sonra hastalandım. Otelden çıkamadım, yataktaydım. Sonra bir şekilde kendimizi iyi hissettik ve 6 Ekim’de Tel Aviv’den 1,5 saat uzaklıktaki Be’er Sheva’ya gittik. Orada da 7 bin kişilik bir kulüpte çaldık ve otele döndük. Saat 6.30’da bilgisayarımda bir şeyler izliyordum. Bir 10 dakika sonra sirenler çalmaya başladı. Bu bir arabanın gelmesi gibi bir şey değil, bir dalga geliyor. Evlerin içinden, otellerden… Balkonun kapısını açtım ve dışarıya baktım. Kimi köpeğini gezdiriyor, kimi voleybol oynuyor. Sonra gökyüzüne baktığımda gelen füzelerin yukarıda imha olduğunu görmeye başladım.

Anladın mı füze olduğunu?

Tabii ki. 20-25 saniye sonra da iki tane füze Tel Aviv’e düştü. “Bom bom” diye, yer oynadı sanki, deprem gibi… Sonra bizim otelde de sirenler çalındı. Ve “Bu bir savaş uyarısıdır, lütfen ‘safe zone’lara (güvenli yer) inin” gibi bir uyarı yapılmaya başladı. Beş dakika sonra sirenler sustu ama dışarıda bu kez kaos hâkimdi. Birileri koşuyor, birileri köşede ağlamaya başlamış… Sonra havaalanına gitme zamanımız geldi. Arabada bizi iki gündür gezdiren adamın enerjisini hissetmeye başladığımda dedim ki kesin çok kötü bir şey oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx