İstanbul’un yeni gözbebeği Tour of İstanbul!

Geçtiğimiz hafta İstanbul’un yeni bir markası daha oldu… İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakiyle Spor İstanbul’un düzenlediği Tour of İstanbul, İstanbul Maratonu ve Yarı Maratonu gibi yıllarda düzenlenmesi gereken bir organizasyon olduğunu kanıtladı. Toplamda 15 ülkeden 147 sporcunun katıldığı organizasyon ilk kez gerçekleştirilse de hem zorlayıcı parkuru, hem eşsiz doğa güzellikleri yaşatan anlarıyla herkesin hafızasına kazındı.

Dünyanın iki kıtada pedal çevrilen ilk ve tek yarışması olan turda sporcular Arnavutköy-Arnavutköy, Şile-Şile, Beykoz-Beykoz ve Sultanahmet-Caddebostan etaplarında genel klasman birincisi olmak için kıyasıya yarışırken Gustav Wang mutlu sona ulaştı, bir ilki yaşadı. Dört gün boyunca sporcular nelerle mücadele etmiş, nasıl bir parkurda pedal çevirmiş gelin bir de yakından bakalım. Belki de sporcuları en çok zorlayan ilk gündü. Yağan şiddetli yağmur sporculara zor anlar yaşatırken, kazaların da yaşanmasına sebep oldu.

İkinci günde ise 107 bisikletçi güne Şile Limanı’ndan ‘merhaba’ dedi. Karadeniz manzaraları eşliğinde 132.2 kilometrelik etap 3. kategoriden iki tırmanış ve prim kapıları içeriyordu. Yeşilin her tonunu bulabileceğiniz Şile’de start, şehirdeki bir adada bulunan 14. yüzyıldan kalma bir Ceneviz kalesi olan Şile Kalesi’nden verildi.

İstanbullu bisikletseverlerin uğrak güzergahı Şile’nin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanıyor. Antik Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapmış İstanbulluların sayfiye destinasyonu aynı zamanda eski Yunancada ‘Vahşi Çiçek’ anlamına gelen her mevsim keyifli bir tatil yeri. Şile gün boyu dalgalı profilde, ataklara açık yüksek tempolu bir yarış günü anlamına geliyordu. Nitekim öyle de oldu. Daha ilk kilometrelerden yüksek hızda geçen yarışı, Danimarka’nın kıta ekibi Restaurant Suri-Carl Ras 2’de 2 yaparak Daniel Stampe ile kazandı. Etap sonu Gustav Wang genel klasmandaki liderliğini korudu.

Üçüncü etap Beykoz-Beykoz’du… Turun kader etabı güneşli bir Beykoz sabahında başladı. Sağanak yağış altında geçilen iki etabın ardından bisikletçilerin Beykoz’da yüzleri gülüyordu. Etap güzel havaya rağmen 3. ve 4. kategoriden iki tırmanış kapısının yanı sıra, prim kapıları içeriyordu ve sporcuları zor anlar bekliyordu. 132 kilometrelik zorlu parkur aynı zamanda yarışın genel klasman galibinin belli olacağı, yarışın kader etabı niteliğindeydi. Gün sonu Gustav Wang liderliğini korumayı güç de olsa başardı…

Son günde sporcuların korkulu rüyası olan yağmur yine vardı. Sporcular Sultanahmet ile Caddebostan arasındaki 92,9 kilometrelik parkurda pedal çevirdi. Yoğun yağış altında koşulan etabı Belçika ekibi Tarteletto Isorex’den Timothy Dupont kazanırken, Gustav Wang genel klasman lideri olarak Tour of İstanbul’un ilk şampiyonu oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu organizasyonun son gününde spor tutkunu İstanbulluları kuracakları bisiklet takımına da davet etti. İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Güçlü bir bisiklet takımını 1-1,5 ay içinde kuracağımızı da buradan hem taahhüt ediyorum hem de Kasım ayında bunu sağlayarak vitrine çıkaracağımızı ifade ediyorum. Davetlerimize bir şölen havasında katılmanızı, marifetlerinizi göstermenizi ve seçici kurulla beraber İstanbul’un en güçlü bisiklet takımını İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sizlerle beraber oluşturacağımıza söz veriyor ve buna katkı sunmanızı istiyorum. Her adımın bizi bir adım daha 2036 Olimpiyatları’na hazırladığını unutmayın. Katkılarınızı ve enerjinizi öyle biriktirin. Bütün İstanbul’a bu süreci mal edelim. Bu duygularla tekrar Tour of İstanbul tarihe mal olsun, güçlü bir organizasyon olsun.”

“İSTANBUL İÇİN KAZANÇ”

Tour of İstanbul Proje Direktörü Aydın Ayhan Güney, ilk kez düzenlenen Tour Of İstanbul’u değerlendirdi. Güney, “Yağmur şartları nedeniyle zor bir dört gün olsa da çok keyifli geçen bir yarış oldu. Takımların bu koşullar altındaki azmi etkileyiciydi. Güzel ve İstanbul’a çok yakışan bir organizasyondu. Eminim ki bu organizasyon çok büyüyerek gidecek, o potansiyeli var. İstanbul için çok büyük bir kazanç” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx