İstemeden saçlarınıza zarar veriyor olabilirsiniz! 10 adımda cam gibi parlak saçlar

1- Saçı çok sık taramak ve fırçalamak

Saçlarınız her daim pürüzsüz ve düzgün görünsün isteyebilirsiniz. Ancak sık sık saçlarınızı taramak ve fırlaçalamak saç tellerinizi zayıflatır, kırılmalarına ve yağlanmasına debep olur. Dolaşmayı gidermek için ihtiyacınız olan geniş dişli bir tarak ve fırçayla 8-9 vuruşluk bir tarama yapmak.

2- Yanlış tarak ve fırça kullanmak

Genellik deneme yanılma yöntemiyle bulabileceğiniz size uygun tarağa bağlı kalın. Dikkat etmeniz gereken tek şey saçınızın uzunluğuna göre çağı geniş bir fırça kullanmak. Antistaik, geniş ve yumuşak tarak seçmek saç telleriniz için faydaları olur. Yanlış tarak kullanımı pürüzlü ve uçları ayrık saç tellerine sebep olabilir.

3- Saçı sık yıkamak

Saç ne kadar şampuanlanırsa o kadar temiz olacağına dair genel bir görüş olsa da aslında saçı daha az şampuanlamak saç sağlığınız için daha faydalıdır. Çünkü kiri uzak tutmasıyla birlikte saç yağını dengeleyebilir. İdeal olan saçınızı 2-3 günde bir yıkamanızdır.

4- Sürekli saç kurutma makinesi kullanmak

Saç kurutma makinesi özellikle kış aylarında can kurtaran bir seçenek olsa da çok sık kullanmak saçınızda hasara neden olabilir. Isı saça zarar verir, bu sebeple saç kurutma makinesini gerektiğince ve düşük ısıda kullanmak gerekir.

5- Islak saça şekil vermek

Islak saç telleri genellikle kırılmaya ve yıpranmaya müsait olur. Bu sebeple saçınızı şekillendirmeden ve saç şekillendiricileri kullanmadan saçınınızın biraz kurumasını bekleyin. Şekillendirmeye başlamadan önce saçınızın yüzde 80’inin kuru olduğundan emin olun ve sonra şekillendirmeye başlayın. Sıcaklığı düşük ısıda tutmanız daha iyi olacaktır.

6- Saç ürünlerini yanlış kullanmak

Saçınız için doğru olan bir ürünü yanlış bir şekilde kullanmak saç sağlığını kötü etkiler. Bu sebeple saç bakım ürünlerindeki talimatları doğru şekilde uygulamaya özen gösterin. Saç kremleri ve serumları saç deriniz için değil saç telleriniz ve uçlarınız içindir. Saç derisi için kullanılacak ürünler farklılık gösterir.

7- Saç aletlerini temizlememek

Yağlar ve kirler sıklıkla kullandığınız, tarak, düzleştirici ve maşalarda kolayca birikebilir. Bu sebeple her kullanımda bunlar saçınıza nüfus edebilir. Bu nedenle taraklarınız dahil olmak üzere saç ürünlerinizi hafta bir kez temizlemeye özen gösterin. Kirli saç aletleri kafa derisi enfeksiyonuna sebep olabilir.

8- Açık saçla uyumak

Saçlarınız açık uyumak cazip gelse de bu durum sabahları saçlarınızın karışık, kırışık ve açılması zor hale getirebilir. Uyumadan önce saçlarınızı nazik bir şekilde toplayın veya örün. Böylece sabah uyandığınızda saç telleriniz daha açılabilir olacaktır.

9- Yetersiz beslenmek

Dengeli beslenme vücut sağlığınız kadar saç sağlığınız için de vazgeçilmezdir. Bu sebeple beslenmeyi ihmal etmek saçınıza uzun vadeli ve içsel zararlar verebilir.

10- Islak saçla uyumak

Islak saçla uyumak saç tellerinizin daha fazla sürtünmeye maruz kalmasına neden olur. Bu sebeple kabarma eğilimindedir. Sabah kabaran saçları açmak ve düzeltmekle uğraşmamak ve saç tellerinizi yormamak için yatmadan önce saçınızın kurumasına dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx