Kolombiya, İsrail ile dış ilişkileri askıya aldı

AA

Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail’in Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararının ardından İsrail ile dış ilişkileri askıya alma kararı aldı.

İsrail’in kararına tepki gösteren Petro, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

İsrail ile dış ilişkileri askıya almamız gerekiyorsa alırız. Soykırımı desteklemiyoruz. Kolombiya Cumhurbaşkanı’na hakaret edilmez. Latin Amerika’yı Kolombiya ile gerçek anlamda dayanışma göstermeye davet ediyorum. Büyük Chaco savaşında olduğu gibi son sözü tarihin birikimi söyleyecektir. Ne Yair Klein ne de Raifal Eithan, Kolombiya’daki barışın tarihinin ne olduğunu söyleyemeyecek. Kolombiya’daki katliamı ve soykırımı onlar başlattı. İsrail halkından Kolombiya’daki barışa, Filistin ve dünya barışına yardım etmelerini talep ediyorum.

Kolombiya’nın özgürlük kahramanlarını anımsatan Petro, şöyle devam etti:

İsrail’den Petro’ya tepki

İsrail, Petro’nun Gazze’ye yönelik saldırılarla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle Kolombiya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Margarita Menjarez’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen’in ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Cohen’in talimatıyla Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Büyükelçi Yonatan Peled, Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığı Menjarez’e Petro’nun İsrail karşıtı ve antisemitik açıklamalarından duyulan hoşnutsuzluğu iletmişti.

Peled, görüşmede Petro’nun İsrail’de şok etkisi yapan açıklamalarının antisemitizmi körüklediğini, İsrail devletinin temsilcilerine zarar verdiğini ve Kolombiya’daki Yahudi topluluğunun hayatını tehdit ettiğini belirtmişti.

İsrail, Petro’nun açıklamalarına tepki olarak Kolombiya’ya askeri ihracatı durdurmuştu.

Petro’dan Filistin’e destek

Petro, 9 Ekim’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İsrail’in Hamas’ın saldırısına cevap verme şeklini eleştirmişti.

İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli çocukların fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan Petro, “Filistinli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu İsrailli çocukların huzur içinde uyumasıdır. İsrailli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu Filistinli çocukların huzur içinde uyumasıdır” ifadesini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx