Putin’den Erdoğan’a Gazze övgüsü: Barış için her şeyi yapıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gazze’deki trajediye dikkat çeken, durumu iyileştirmek, uzun vadeli barış koşullarını yaratmak için her şeyi yapan uluslararası liderlerden biri” olduğunu söyledi. Rusya lideri, gazeteciler ve halktan doğrudan soruları cevaplandırdığı geleneksel yıl sonu basın konferansında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

‘TANRI O’NA SAĞLIK VERSİN’

İsrail-Hamas savaşı ve Türkiye ile olan ilişkilere konuşmasında geniş yer ayıran Putin, Birleşmiş Milletler’in Gazze’de binlerce sivilin ölümüne rağmen ateşkesi sağlamakta başarısız olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gazze’deki durumun normale dönmesinde önemli bir lider rolü sergilediğini” belirten Rus lider, “O, bu konuda çok aktif. Tanrı O’na sağlık versin. Zira olanlar tam bir felaket” diye konuştu. Putin, Gazze sorununa yaklaşımlarıyla ilgili de, “Türkiye gibi Filistin devletinin kurulmasına dair BM kararlarının uygulanmasından yanayız. Erdoğan’la bu konularda sürekli temas halindeyiz. Yaklaşımlarımız çok yakın” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’YE GİDEBİLİRİM’

Türkiye’ye ziyaret planı olup olmadığı sorusuna, “yeni yılın başında olabilir” yanıtını veren Putin şu ifadeleri kullandı: “Biz, Sayın Erdoğan’la bu konularda sürekli temas halindeyiz ve yakın tutumlara sahibiz. Kısa süre önce bir ziyaret planlıyordum ancak, burada bir sır yok, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programı nedeniyle olmadı. Türkiye’ye uçmaya hazırdım, bunu kendisine söyledim ancak hem onun hem de benim takvimim nedeniyle olmadı. Böyle şeyler oluyor. Ama belki önümüzdeki yılın başında ziyaret gerçekleştirme konusunda mutabakat sağlayabiliriz.”

Ukrayna savaşıyla ilgili de konuşan Rus ya lideri Putin, Ukrayna’da barışın ancak “Kiev’in tarafsızlığı”, “silahsızlandırılması” ve “askerden arındırılması” ile mümkün olabileceğini söyledi. Savaşın başlamasından kısa süre sonra Mart 2022’de İstanbul’da düzenlenen heyetler arası müzakerelerde mutabakat sağlandığını söyleyen Putin, “Ancak daha sonra bu anlaşmalar rafa kaldırıldı. Şimdi de anlaşma sağlanabilir ya da sorun güç yoluyla çözülebilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx