Tekne faciasının ardından Yunanistan’a yöneltilen suçlamalar artıyor

AA

14 Haziran’da Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki Navarin’den 47 deniz mili uzaklıkta uluslararası sularda düzensiz göçmenleri taşıyan balıkçı teknesi alabora olmuş, olayda 78 kişi yaşamını yitirmiş ve 104 kişi kurtarılarak Kalamata Limanı’na getirilmişti.

Yunanistan’da Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, olayla ilgili bilgi almak için kurtarılan göçmenlerin götürüldüğü Kalamata Limanı’nı ziyaret etmiş, kurtulan göçmenlerin kendisine Yunan sahil güvenlik ekiplerinin tekneyi İtalyan sularına doğru itmeye çalıştığını söylediğini aktarmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, teknenin alabora olmasıyla aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500 kişinin kaybolduğunu açıklamıştı.

Yunan yetkililer sorgulanıyor

BBC tarafından küresel gemi takip istihbarat sitesi MarineTraffic’ten alınan izleme verilerine göre Yunan hükümetinin iddiasının aksine 78 kişinin öldüğü tekne yaklaşık 7 saat denizde hareketsiz bekledi.

Yunan sahil güvenliği teknenin hareketsiz kalmadığını ve o saatlerde İtalya’ya doğru hareket halinde olduğunu iddia ederken Yunan yetkililer gemiden herhangi bir yardım çağrısı gelmediğini ve son ana kadar gemidekilerin tehlikede olmadıklarını ileri sürüyor.

Birleşmiş Milletler, Yunan hükümetinin tekne kazasına yönelik uyguladığı prosedürlere ilişkin soruşturma çağrısında bulundu.

Yunan hükümetinden BBC’nin iddialarına henüz cevap gelmedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma ajansı Frontex’in direktörü Hans Leijtens de alabora olan balıkçı teknesini tespit ettiklerini ve Yunanistan yerel makamlarına bildirdiklerini söylemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*