Ukrayna savaşa rağmen tarımı nasıl sürdürüyor

İşgal öncesi hasat edilerek ihracata hazır şekilde depolarda bekleyen 20 milyon ton tahılın dünyaya taşınması için oluşturulan tahıl koridorundan bugüne kadar 31 milyon ton gıda geçti. 15 aydır savaş halindeki ülkenin toplam tahıl ihracatı bununla da sınırlı değil. Ukrayna Tarım Bakanlığı verilerine göre, işgal döneminde Avrupa’ya önemli kısmı Tuna Nehri üzerindeki Romanya limanlarından, kalanı kara ve demir yolu ile bir 33 milyon ton daha taşındı. Yani en az 44 milyon ton ürün savaş koşullarında hasat edilerek dış pazarlara gönderildi.

MAYINLAR BÜYÜK ZORLUK

– Yerel çiftçi örgütleri, tarım topraklarının yüzde 70’inin ekilebilir durumda olduğunu söylüyor. Cephe hattındaki Herson şehrinde bile tarımsal üretime yeniden başlandı. Ancak en büyük zorluk mayınlar. Tarlaya traktör sokmadan önce mutlaka dedektörlerle mayın taraması yapılıyor. Çiftçilerin, buldukları mayını imha edecek ekipmanları olmadığından, ordu gelip temizleyene kadar “etrafından dolaşıyorlar”.

– Tarım Bakanlığı tahminlerine göre 2022 hasadında 51 milyon ton tahıl toplandı. Ukrayna için rekor hasat 2021’deki 86 milyon ton olmuştu. 2023 sezonunda hasadın 50 milyon tonun altında kalması bekleniyor. Düşüş daha az alanda ekim ve gübre kullanımının azalmasından kaynaklanıyor.

ÇİFtÇİLER CEPHEDEN MUAF

– İşgalin başında yaşı tutan tüm erkekleri silah altına alan hükümet, tarım sektörü için önemli istisnalar getirmişti. Bu sayede önemli bir iş gücü kaybı yaşanmadı. Ancak gönüllü gidenler tecrübeli personel eksikliğine neden oluyor.

– Kiev Ekonomi Okulu’nun en yeni değerlendirmesine göre, savaşın ülke tarımına maliyeti 9 milyar doları buldu. Bu tutarda en büyük pay sahibi kullanılamaz hale gelen tarım makineleri ile işgal altında kalan topraklar.

– Ukrayna’ya silah yardımında başı çeken ABD, tarım sektörüne destekte de lider. ABD kalkınma ajansı USAID, tohumdan ilaca, depolamadan lojistiğe 250 milyon dolarlık hibe taahhüt etti.

BİLGİ NOTU: Temmuz 2022’de çalışmaya başlayan tahıl koridorundan 960 seferle, 45 ülkeye 31 milyon ton gıda taşındı. En büyük alıcılar sırasıyla Çin, İspanya ve Türkiye. Ukrayna Tarım Bakanlığı’na göre Türkiye, aldığı ürünün yüzde 95’ini işleyerek üçüncü ülkelere satıyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir